آسمان پارس
شرکت فرداد آسمان پارس ( سهامی خاص ) مجموعه تولید کننده و عرضه کننده تجهیزات عکاسی و علمی آموزشی است.
برخی فعالیت های عمده این شرکت به این شرح است
- سازنده تجهیزات عکاسی صنعتی و گذر زمان ( تایم لپس - Timelapse )
- ارائه راهکارهای تبلیغاتی با محوریت جلوه های تصویری برای مستند سازی پروژه های صنعتی
- عرضه کننده تجهیزات اپتیکی  و ستاره شناسی و صنایع هوا فضا 
- عرضه راه کارهای نرم افزاری و عرضه تجهیزات علمی آموزشی و اندازه گیری دقیق
- مشاور و مجری مراکز علم ، رصد خانه ها و آسمان نما ها

 
تاریخچه :

آسمان پارس نامی بود که بر روی یک وبگاه خبری نجوم در اوایل دهه هشتاد نهاده شد. سال 1381 سایتی جامع در خصوص انتشار اخبار و مطالب نجوم و علوم فضایی که بعدها مرجع اصلی خبر رسانی نجوم در ایران شد . علاوه بر خبر رسانی آسمان پارس فعالیت های ترویجی نجوم شامل اموزش نجوم ، برگزاری دوره ها و کارگاههای ستاره شناسی ، برگزاری نمایشگاههای عکس و روز نجوم و فضا به صورت حضوری و اینترنتی را تجربه کرد.

عمده فعالیت های مهم این مجموعه از آغاز تا به امروز چنین است :

 

-          راه اندازی سایت و ارائه اخبار به روز خارجی و داخلی از 1381 تا کنون

-          ارائه دوره های اموزشی حضوری در شهر های مختلف ایران با تمرکز بر شهر اصفهان

-          ارائه شیوه های نوین ارائه اخبار و اطلاعات نجومی با راه اندازی رادیو نجوم از سال 1386

-          راه اندازی انجمن های گفتگو و چت از سال 1381 تا 1391 که سهم مهمی در تبادل اندیشه و اموزش های الکترونیکی به شیوه شبکه های اجتماعی در طول یک دهه در ایران داشت.

-           راه اندازی سیستم نمایش آنلاین وقایع آسمان شامل نمایش زنده کسوف خسوف گذر سیارات از مقابل خورشید و ماه از سال 1382

-          راه اندازی شبکه اجتماعی برای انتشار تصاویر نجومی از سال 1389 در قالب وب سایت  skypix.org

-          انتشار جزوات و کتاب در زمینه نجوم ، عکاسی نجومی و اختر زیست شناسی

-          راه اندازی فروشگاه محصولات نجومی شامل کتاب نرم افزار و تجهیزات رصدی شامل دوربین و تلسکوپ

-          مشاوره و طراح رصد خانه های اموزشی – آسمان نما و همچنین مراکز علمی نجومی در چند شهر کشور

-          وارد کننده تجهیزات ستاره شناسی متمرکز بر موضوع عکاسی نجومی شامل دوربین های خاص عکاسی و ابزار جانبی در ایران

-          نخستین مجموعه سازنده تجهیزات عکاسی نجومی در ایران با نام ردیاب ستاره ای صوفی

-          راه اندازی نخستین رصد خانه های آنلاین در ایران

وب گاه آسمان پارس ParsSky.com با همکاری تعدادی از علاقمندان به آسمان شب تاسیس و در 20 مرداد ماه همان سال رسما فعالیت خود را آغاز نمود که تا کنون بی وقفه ادامه داشته است. آسمان پارس زمانی راه اندازی شد که در وب فارسی هنوز امکان استفاده زیاد از خط فارسی وجود نداشت آن زمان حتی بسیاری از مراکز دولتی صنعتی تجاری و خبری سایتی نداشتند و سرمایه گذاری روی یک فعالیت علمی آن هم نجوم که برای مردم شناخته شده نبود کاری بسیار سخت و دشوار بود. روش و ایده هایی که این سایت بنا نهاد هم اینک باعث راه اندازی بسیاری از سایت ها و فعالیت های نجوم در ایران شده است. اولین نمایش های زنده وقایع آسمان نظیر کسوف خسوف و گذر سیارات داخلی از مقابل خورشید با هزاران بازدید از نقاط مختلف جهان هم چنین راه اندازی اولین و بزرگترین انجمن های مجازی گفتگو از ایده های برتر آن طی سالیان گذشته است. وب گاه آسمان پارس پس ازچند بار به روز شدن طی سالیان گذشته در 20 مرداد ماه 1390 به مناسبت ده سال فعالیت دوباره نو شده است. استفاده از فن آوری های جدید در وب 2 و به کارگیری صدا , تصویر و فیلم در خبر رسانی راه اندازی شبکه تلویزیونی نجوم در کنار بخش رادیو نجوم و بخشی ویژه برای آموزش به صورت آنلاین با استفاده از همین فن آوری ها , بخش دریافت فایل های کاربردی نظیر فیلم نرم افزار ها و کتاب های به روز الکترونیک , فعال شدن بخش انگلیسی و انجمن های سایت تحولاتی است که در این سایت به انجام رسیده است.آسمان پارس برترین سایت از نظر سازمان فضایی ایران در اولین دوره جشنواره وب سایت های نجومی و فضایی شناخته شده است. این سایت هم اینک نزدیک به 30 هزار مشترک دارد و روزانه هزاران نفر از آن بازدیدمیکنند.

 

فعالیت های این پایگاه خبری بعدها به فعالیت های پژوهشی و تولید محتوای نرم افزاری خاص و ساخت تجهیزات در دو حوزه ستاره شناسی و عکاسی صنعتی ادامه پیدا کرد.تمامی حقوق مادی و معنوی مربوط به این وبگاه و مطالب آن متعلق به شرکت فرداد آسمان پارس است .